Rodzaje opon do wózka widłowego

Wózki widłowe są niezwykle ważnym elementem wyposażenia wielu magazynów i zakładów produkcyjnych, aby jednak były one w stanie prawidłowo funkcjonować, niezbędne jest dobranie odpowiedniego typu opon do ich kół. W zależności od rodzaju podłoża, na jakim będzie się poruszać wózek oraz jego przeznaczenia stosuje się różne rodzaje opon. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym kierować się przy ich wyborze i jakie są ich rodzaje.

Odpowiednio dobrane opony do wózka widłowego – dlaczego są takie ważne?

Opony w wózkach widłowych pełnią istotną funkcję, albowiem to dzięki nim pojazd ten może poruszać się w płynny sposób. Dodatkowo to od ich przyczepności zależy bezpieczeństwo przewożonego towaru oraz samego operatora, dlatego też dobór odpowiedniego rodzaju opon powinien być przeprowadzony na podstawie trzech kluczowych czynników takich jak rodzaj wózka, typ podłoża, po jakim się porusza oraz charakteru transportowanych materiałów lub towarów. 

Rodzaje opon w wózkach widłowych

Wśród opon do wózków widłowych wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje. Są to opony superelastyczne oraz pneumatyczne.

Opony superelastyczne do wózków widłowych

Charakteryzują się dużą trwałością i elastycznością, a także wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zużycie oraz czynniki atmosferyczne i chemiczne. Ponadto dzięki swojej budowie są odporne na przekłucia i utratę ciśnienia. Dodatkowo dzięki swojej specyfikacji nie posiadają one wolnych przestrzeni w przeciwieństwie do swoich standardowych odpowiedników.

Opony pneumatyczne do wózków widłowych

Opony pneumatyczne dzięki wypełnieniu w postaci sprężonego powietrza charakteryzują się dobrymi właściwościami amortyzującymi oraz niezwykłą stabilnością, jaką zapewniają całej maszynie.

Pełne i dętkowe opony do wózków widłowych

Przynależące do powyższych kategorii pełne i dętkowe opony do wózków widłowych różnią się od siebie swoją specyfikacją, a także zastosowaniem.

Pełne opony do wózków widłowych są wykonane w całości z gumy i nie zawierają w sobie przestrzeni powietrznych. W ich konstrukcji znajduje się warstwa amortyzująca, a pod nią warstwa bazowa. Opony te dzielą się na 2 i 3-warstwowe. Dwuwarstwowa opona inaczej nazywana superelastyczną sprawdzi się podczas jazdy na płaskich i utwardzonych powierzchniach natomiast jej trójwarstwowy odpowiednik jest o wiele bardziej zaawansowany technologicznie, co wpływa na znacznie bardziej komfortowy poziom jazdy. Ponadto zmniejszają one ilość drgań, nawet podczas przejazdów po nierównych podłożach

Jakie są zalety montażu pełnych opon do wózków widłowych?

Przede wszystkim nikła szansa na przebicie takiej opony, ponieważ nawet jeśli wbije się w nie niewielki przedmiot, to są one w stanie dalej się poruszać. Dodatkowo pełne opony bardzo trudno ulegają odkształceniom oraz charakteryzują się długą żywotnością. Kolejną zaletą takich opon jest możliwość instalacji niebrudzącego wariantu. Oznacza to, że nie pozostawiają one śladów nawet na jasnych i gładkich powierzchniach czy płytkach.

Opony dętkowe do wózków widłowych

Opony dętkowe, różnią się od superelastycznych tym, że nie są one wypełnione w całości gumą, lecz sprężonym powietrzem. W ich przypadku bardzo istotne jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia, zgodnie z wytycznymi producenta. Ponadto dzielą się one na radialne i diagonalne. Opony radialne są najbardziej zbliżone do tych, które używa się w samochodach, dzięki temu charakteryzują się większą wytrzymałością. Z kolei te drugie wybierane są o wiele częściej ze względu na bardzo niską cenę.

Zalety montażu opon dętkowych

Ich główną zaletą jest przede wszystkim niska cena, dodatkowo cechuje je doskonała amortyzacja oraz wysoki komfort podczas jazdy po nierównościach. Ponadto pozwalają one na transportowanie delikatnych ładunków, a w razie konieczności ich wymiana i montaż jest niezwykle łatwa.

Opony do wózków widłowych — podsumowanie

Odpowiednio dobrane opony do wózków widłowych mogą z powodzeniem być użytkowane przez wiele lat. Jednakże, aby utrzymać ich długotrwałość, ważne jest zadbanie o prawidłową eksploatację oraz regularne kontrolowanie stanu technicznego. Ponadto zapewnienie właściwego rodzaju opon dostosowanych do jego specyfikacji zapewni właściwy komfort pracy i bezpieczeństwa. Jeśli kursy na wózek widłowy nie są tym, co Cię interesuje – mamy coś specjalnego! Zostań z nami i dowiedz się, jakie są specjalizacje montera izolacji przemysłowych.

 

Jesteś zainteresowany szkoleniem na wózki widłowe? Zobacz!

KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OPOLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NYSA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE STRZELCE OPOLSKIE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RYBNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RACIBÓRZ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OLESNO
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KRAPKOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KLUCZBORK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRUDNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE BRZEG
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NAMYSŁÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUCHOŁAZY
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUBCZYCE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE ZDZIESZOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁOGÓWEK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE DOBRODZIEŃ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRASZKA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OTMUCHÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NIEMODLIN
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GRODKÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GORZÓW ŚLĄSKI

Podobne wpisy