Jaki powinien być rozstaw wideł wózka widłowego?

Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na bezpieczeństwo pracy wózka widłowego, jest rozstaw wideł. Zależny jest od wykonywanych prac i musi być dostosowany do specyfiki miejsca, w którym będzie używany widlak. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat tego zagadnienia i odpowiemy na pytanie: jaki powinien być rozstaw wideł wózka widłowego?

Wózek widłowy – rozstaw wideł w zależności od potrzeb

Rozstaw wideł to odległość między lewą a prawą widełką wózka widłowego. Jest to jedna z najważniejszych cech konstrukcyjnych wózka, która ma wpływ na jego stabilność i bezpieczeństwo użytkowania.

Standardowy rozstaw wideł wózka widłowego, stosowany w przypadku używanych powszechnie europalet wynosi 52-55 cm. Takie parametry znajdziemy w większości magazynów, sklepów wielkopowierzchniowych, a także dużych zakładów produkcyjnych. Jest to efekt standaryzacji pomagającej w dostarczaniu ładunków zarówno pomiędzy różnymi firmami, jak i podczas transportu wewnętrznego.

Niekiedy stosowany jest także szeroki rozstaw wideł wynoszący 68 cm. Używany jest, kiedy konieczny jest transport towarów o nietypowym rozmiarze, szczególności bardzo długich ładunków. Większa powierzchnia nośna pozwala na stabilne i bezpieczne przewożenie wielkogabarytowych elementów.

Zmieniając rozstaw wideł na węższy, można natomiast uzyskać większą zwrotność, co niekiedy jest niezbędne, jeżeli nie ma wystarczająco dużo miejsca na manewry wózkiem. W takim wypadku widełki oddalone są od siebie o 14-45 cm – takie rozwiązanie stosuje się w konkretnych przypadkach, ponieważ standardowego rozmiaru paleta nie będzie miała wtedy stabilności i bardzo łatwo o wypadek.

Odpowiedni rozstaw wideł w wózku widłowym – na co zwrócić uwagę?

Na rozstaw wideł w wózku widłowym wpływ będzie miało wiele czynników, zależnych od danego przedsiębiorstwa oraz prowadzonych działań. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Rodzaj ładunków

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze rozstawu wideł, jest rodzaj przewożonych ładunków. Jeśli wózek będzie używany do przewożenia standardowych palet, tak jak pisaliśmy wyżej, będzie wynosić od 52 do 55 cm. Szerszy rozstaw będziemy musieli wziąć pod uwagę w przypadku większych ładunków takich jak długie rury czy belki, które wymagają innego podejścia.

Wymiary drzwi i przejazdów

Kolejnym czynnikiem, który należy uwzględnić przy wyborze rozstawu wideł, są wymiary drzwi i przejazdów. Jeśli wózek będzie używany do pracy w magazynie, w którym konieczne jest przenoszenie ładunków do różnych pomieszczeń, konieczne może być dostosowanie rozstawu do wymiarów drzwi.

Przestrzeń manewrowa

Przestrzeń manewrowa to kolejny czynnik, który ma wpływ na dobór rozstawu wideł. Jeśli wózek będzie używany w ciasnych przestrzeniach, konieczne może być dostosowanie rozstawu tak, aby umożliwić swobodne manewrowanie wózkiem.

Wysokość podnoszenia

Wysokość podnoszenia to kolejny ważny czynnik, który należy uwzględnić przy wyborze rozstawu wideł. Im wyższa jest maksymalna wysokość podnoszenia wózka, tym szerszy powinien być rozstaw wideł, aby zapewnić większą stabilność wózka. Tutaj należy pamiętać, że ważny jest odpowiedni dobór odpowiedniego rodzaju wideł.

Dlaczego rozstaw wideł jest tak ważny?

Przede wszystkim rozstaw wideł ma bezpośredni wpływ na stabilność wózka widłowego. Jeżeli będzie zbyt wąski, może prowadzić do przewrócenia się wózka podczas podnoszenia ciężkich ładunków, co może zagrażać bezpieczeństwu pracowników.

Z drugiej strony, zbyt szeroki rozstaw może wpłynąć negatywnie na manewrowość wózka, co może utrudnić operowanie nim w ciasnych przestrzeniach. Ponadto zbyt szerokie widełki mogą nie zmieścić się w standardowych paletach, co może skutkować problemami z załadunkiem i rozładunkiem. Właściwy rozstaw wideł jest więc kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy i skuteczności operacji związanych z przewożeniem ładunków.

Dokładną wiedzę na temat parametrów i obsługi tych urządzeń transportu bliskiego możemy zdobyć na kursie na wózki widłowe. Ukończenie go pomoże lepiej zrozumieć działanie maszyny i pozwoli zdobyć niezbędne uprawnienia do kierowania nimi w miejscu pracy.

Zapisz się na szkolenia na wózki widłowe oferowane przez Centrum Szkolenia Zawodowego Krapkowice, a poznasz wszelkie aspekty funkcjonowania tych urządzeń transportu bliskiego w tym także, jakie są rodzaje wideł do wózka widłowego i wiele więcej! A wszystko to od doświadczonych instruktorów – zapraszamy.

 

Jesteś zainteresowany szkoleniem na wózki widłowe? Zobacz!

KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OPOLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NYSA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE STRZELCE OPOLSKIE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RYBNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RACIBÓRZ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OLESNO
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KRAPKOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KLUCZBORK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRUDNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE BRZEG
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NAMYSŁÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUCHOŁAZY
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUBCZYCE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE ZDZIESZOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁOGÓWEK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE DOBRODZIEŃ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRASZKA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OTMUCHÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NIEMODLIN
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GRODKÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GORZÓW ŚLĄSKI

Podobne wpisy