Badania i psychotesty na wózki widłowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Aby móc rozpocząć pracę operatora wózka widłowego, kandydat musi przejść odpowiednie badania lekarskie, a także psychotesty. Na ich podstawie oceniany jest nie tylko stan zdrowia, ale również predyspozycje do podjęcia pracy na popularnych widlakach. Jakie badania i testy trzeba zrobić przed rozpoczęciem pracy? O tym w dalszej części wpisu – zapraszamy do lektury.

Badania lekarskie na wózki widłowe – podstawa prawna

Zgodnie z 211 artykułem Kodeksu Pracy punkt 5 każdy pracownik musi podać się badaniom wstępnym i okresowym. O ich zakresie decydują inne przepisy takie jak rozporządzenie rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników oraz zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej.

Jakie badania lekarskie należy zrobić przed podjęciem pracy operatora wózka widłowego?

Na podstawie tych badań, lekarz medycyny pracy wydaje decyzję o zdolności do pracy operatora. Jakie badania trzeba zrobić? O tym poniżej.

  • Ogólne badanie stanu zdrowia (ciśnienie, szmery w płucach czy wywiad w celu ustalenia chorób przewlekłych lub trwającego leczenia).
  • Badania na wzrok, czyli wizyta u okulisty.
  • Badania laryngologiczne.

Psychotesty na wózek widłowy – o nich również trzeba pamiętać

Przyszły operator musi przejść psychotesty u psychologa transportu. Przepisy są tutaj niejednoznaczne, aczkolwiek należy przyjąć, że jest to stanowisko, które wymaga predyspozycji psychotechnicznych na podobnym poziomie co kierowca zawodowy czy maszynista. Te zawody z kolei obowiązkowo podlegają badaniom psychologicznym.

Należy też zauważyć, że na zakres badań ma wpływ na rodzaj wózka, który będzie obsługiwany. Nie każdy rodzaj bowiem wymaga rozszerzenia zakresu badań. Do takich maszyn zaliczyć możemy:

  • wózki czołowe (widłowe),
  • prowadzone (takie gdzie operator kieruje wózkiem za pomocą dyszla i porusza się pieszo),
  • podestowe (czyli takie gdzie operator steruje przy pomocy dyszla, stojąc na platformie i porusza się z wózkiem),
  • boczne (wysokiego składowania),
  • ze zmiennym wysięgiem (teleskopowe).

Inna sprawa jest w przypadku wózków, gdzie operator jest podnoszony wraz z ładunkiem do góry (systemowe). Takie wózki będą wymagały dodatkowo neurologa, gdyż tu będzie potrzebna zgoda do pracy na wysokości powyżej 3 m.

Psychotesty i badania na wózki widłowe – ile to kosztuje?

Zgodnie z przepisami koszty badań ponosi pracodawca. Może on być różny zależności od umowy z lekarzem i regionu polski, można jednak przyjąć, że łączny koszt badań lekarskich i psychotechnicznych nie powinien przekroczyć 350-400 zł.

Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem pracy w tym zawodzie, zapisz się na kurs na wózek widłowy, który organizujemy w CSZ w Krapkowicach. Zapewniamy profesjonalną opiekę i nabycie wymaganej wiedzy teoretycznej, a także umiejętności praktycznych. W ofercie Centrum Szkolenia Zawodowego znajdują się również inne szkolenia UDT – zapraszamy do kontaktu.

Jeśli jesteś zainteresowany kształceniem się w tym zakresie, z pewnością interesują Cię również koszty, jakie będziesz musiał ponieść, zatem przeczytaj kolejny artykuł i dowiedz się ile kosztują szkolenia UDT.

Jesteś zainteresowany szkoleniem na wózki widłowe? Zobacz!

KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OPOLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NYSA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE STRZELCE OPOLSKIE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RYBNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RACIBÓRZ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OLESNO
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KRAPKOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KLUCZBORK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRUDNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE BRZEG
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NAMYSŁÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUCHOŁAZY
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUBCZYCE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE ZDZIESZOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁOGÓWEK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE DOBRODZIEŃ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRASZKA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OTMUCHÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NIEMODLIN
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GRODKÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GORZÓW ŚLĄSKI

1.7/5