Jak sprawdzić uprawnienia na wózki widłowe?

Przez bardzo długi czas uprawnienia na wózki widłowe UDT były wydawane bezterminowo. Istniała też możliwość zdobycia imiennych zezwoleń obowiązujących wyłącznie na terenie danego zakładu. Wszystko to zmieniło się wraz z dniem 1 czerwca 2019 r. po wejściu w życie nowego rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobie przedłużania ich okresu ważności. Zaczęło padać pytanie „jak sprawdzić ważność uprawnień UDT?”. Mimo że może wydawać się to skomplikowane, obecnie obowiązujące zasady są dokładnie sprecyzowane i określają, jak długo jeszcze ważne będą uprawnienia zdobyte przed zmianami.

Co z imiennymi uprawnieniami na wózki widłowe?

Imienne uprawnienia na wózki jezdniowe unoszące wydawane przez zakład pracy to już przeszłość. Jeżeli posługujesz się tego typu zezwoleniem na obsługę urządzeń transportu bliskiego, musisz liczyć się z koniecznością podniesienia kwalifikacji i zdania państwowego egzaminu. Nie musisz jednak robić tego natychmiast. Ustawodawca przewidział okres przejściowy, aby dać takim osobom czas na załatwienie wszystkich formalności. Oto jak długo jeszcze będą ważne imienne uprawnienia.

  • Wydane do 31.12.2004 r. będą ważne do 12.2023 r.
  • Wydane do 31.12.2014 r. obowiązują do dnia 12.2026 r.
  • Uprawnienia wydane po 1.01.2015 r. będą uznawane za ważne nie dłużej niż do 31.12.2027 r.

Co w wypadku jeśli posiadam już uprawnienia UDT na wózki widłowe?

Jeżeli zdobyłeś wcześniej swoje uprawnienia, byłeś przekonany, że nabywasz je dożywotnio. Obecne przepisy stanowią jednak inaczej i dotyczą również osób, które już takowe posiadają. Ważność uprawnień na wózki widłowe wynosi 5 lub 10 lat w zależności od rodzaju pojazdów. Oznacza to, że nabrały one charakteru terminowego w dniu 1 czerwca 2019 r. i każdy, kto wcześniej posiadał uprawnienia, musi liczyć ich ważność od tej właśnie daty.

Zostań z nami i dowiedz się również jak wygląda egzamin UDT na wózki widłowe – im bardziej zgłębisz ten temat, tym mniej będziesz się stresował całym procesem.

Szukasz stabilnej pracy?

Zostań operatorem wózków widłowych i znajdź pewne zatrudnienie!

Jak odnowić uprawnienia UDT?

Czy oznacza to, że musisz ponownie przechodzić kurs na wózki widłowe UDT? Nie, jeżeli spełniasz jeden podstawowy warunek. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Nadzoru Technicznego na 3 miesiące przed upływem ważności uprawnień. Musisz być jednak czynnym operatorem wózka widłowego. Co to oznacza? Według przepisów musisz wykonywać czynności wynikające z zaświadczenia przez 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat. Nie ma znaczenia czy będzie to okres ciągły, czy przerwany, chociażby zmianą miejsca pracy.

Dalej pozostaje jednak nierozwiązana kwestia. Jak sprawdzić uprawnienia UDT?. Jeżeli zdobędziemy już zezwolenie na obsługę wózków jezdniowych w Urzędzie Nadzoru Technicznego na nowych zasadach, otrzymamy specjalną plastikową kartę identyfikacyjnych. Potwierdza ona zakres naszych kwalifikacji i zawiera dokładną datę ważności uprawnień. Jeżeli jesteś zainteresowany nauką obsługi wszelakich maszyn, zapraszamy do naszego Centrum Szkolenia w Krapkowicach. Posiadamy szeroką ofertę kursów pozwalających podnieść kwalifikacje zawodowe, należą do nich m.in.: kurs na zwyżki, kurs na dźwig oraz szkolenie na blacharza izolacji przemysłowych.

Jesteś zainteresowany szkoleniem na wózki widłowe? Zobacz!

KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OPOLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NYSA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE STRZELCE OPOLSKIE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RYBNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RACIBÓRZ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OLESNO
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KRAPKOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KLUCZBORK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRUDNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE BRZEG
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NAMYSŁÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUCHOŁAZY
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUBCZYCE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE ZDZIESZOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁOGÓWEK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE DOBRODZIEŃ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRASZKA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OTMUCHÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NIEMODLIN
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GRODKÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GORZÓW ŚLĄSKI

Podobne wpisy