Zgubione uprawnienia UDT – jak uzyskać duplikat uprawnień na wózki widłowe?

W życiu zdarzają się sytuacje, w których gubimy cenne dla nas dokumenty takie jak dowód osobisty czy prawo jazdy. W takim wypadku najczęściej zwracamy się z prośbą do urzędu o wyrobienie nowego „plastiku”. Co jednak zrobić, gdy zgubi się dokumenty potwierdzające zdobyte kwalifikacje zawodowe? Jak odzyskać zgubione uprawnienia na wózki widłowe? W takim wypadku rozwiązaniem okaże się duplikat dokumentu. Jak go uzyskać? O tym w dzisiejszym artykule – zachęcamy do lektury.

Zgubione uprawnienia UDT – to się zdarza

“Zgubiłem uprawnienia UDT” – znasz ten problem? Oczywiście – nie jest to sytuacja przyjemna – warto pamiętać jednak, że jest to całkiem normalne. Dokumenty bowiem mają to do siebie, że mogą się zgubić, bądź zawieruszyć w miejscu, do którego praktycznie nigdy nie zaglądamy. Kolejną sprawą jest fakt, że uprawnienia UDT podobnie jak dowód osobisty czy prawo jazdy występują w formie plastikowej karty, która z łatwością wchodzi m.in. do portfela. A jak wiadomo – o jego zgubę nie jest trudno.

Jak odzyskać zgubione uprawnienia na wózki widłowe? Pomyśl o duplikacie

Uprawnienia UDT są potwierdzeniem zdanego egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.  Jest to również informacja dla pracodawców, że osoba z taki kwalifikacjami ma specjalistyczne umiejętności i wiedzę z zakresu bezpiecznej obsługi urządzeń/instalacji/systemów technicznych, które podlegają pod dozór techniczny. Najlepszą opcją na uzyskanie uprawnień i zwiększenie zakresu swoich zawodowych możliwości jest zapisanie się na kurs na wózki widłowe w Centrum Szkolenia Zawodowego.

Przydają się one głównie w momencie poszukiwania nowej pracy (lub podczas starania się o podwyżkę). I tutaj pojawia się problem w przypadku zgubienia tych dokumentów – bez okazania ich podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nie ma co liczyć na zatrudnienie na dane stanowisko, na którym wymagane są wyżej wspomniane kwalifikacje.

Co więc zrobić, gdy zgubiło się zaświadczenie ukończenia szkolenia UDT oraz uprawnienia na wózki widłowe lub inne urządzenia podlegające dozorowi technicznemu? Dla takich przypadków przewidziane jest jedno rozwiązanie – duplikat dokumentów.

Chcesz podnieść swoje kwalifikacje?

Kurs operatora wózków widłowych to Twoja szansa na lepszą pracę!

Jak uzyskać duplikat uprawnień na wózki widłowe?

W przypadku, gdy Twoje zaświadczenie kwalifikacyjne zostało zniszczone lub gdzieś je zgubiłeś, masz prawo złożyć wniosek o duplikat UDT. Jest on wydawany na pisemną prośbę zainteresowanej osoby. W tym celu powinieneś zgłosić się do placówki UDT, w której zostały wydane Twoje uprawnienia i tam złożyć odpowiedni wniosek.

Ile czeka się na uprawnienia UDT? Zazwyczaj od tygodnia do dwóch – z naszego bloga dowiesz się, od czego to zależy.

Duplikat uprawnień na wózki widłowe – czy to kosztuje?

Czy uzyskanie duplikatu uprawnień kosztuje? Tak – za jego wystawienie pobiera się opłatę w wysokości 65,00 zł. Jest to zgodne z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 27 listopada 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego, wydanym na podstawie artykułu 34 ust. 3 ustawy o dozorze technicznym.

Podobne wpisy