·

Jakie kwalifikacje są wymagane, aby móc pracować jako monter izolacji przemysłowych?

Czy monter izolacji przemysłowych musi mieć odpowiednie kwalifikacje, aby wykonywać zawód? Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której osoba obejmująca wspomniane stanowisko nie posiadałaby odpowiednich kwalifikacji, pomimo że wykonywanie poszczególnych zadań wchodzących w zakres jej obowiązków może zadecydować o czyimś zdrowiu lub życiu.

Czy możliwe jest pracowanie jako monter izolacji przemysłowych bez kwalifikacji?

Przez wiele lat, wykonawcy tej profesji, znanej przede wszystkim na zachodzie, uczyli się zawodu poprzez obserwację, na budowach. Obecnie, w dobie „rządzącego papierka” niemal niemożliwe jest podjęcie zatrudnienia, niepopartego żadnymi kwalifikacjami. Zatem, jaką ścieżkę kariery wybrać? Jeśli mówimy o osobach w wieku szkolnym, to dobrym wyborem będzie szkoła branżowa, w której uczeń, w toku 3-letniej (szkoła branżowa I stopnia) lub 5-letniej nauki (szkoła branżowa I oraz II stopnia lub technikum) zdobędzie zawód montera izolacji przemysłowych.

Zdobycie kwalifikacji montera izolacji przez dorosłych – zapisy na kursy i szkolenia

Zastanawiasz się co z osobami zainteresowanymi, które „mają już swoje lata” i chciałyby się przekwalifikować? Alternatywą dla tej grupy osób, będzie udział w kursie monter izolacji przemysłowych lub blacharz. Kurs w minimalnym, rozsądnym wymiarze, powinien trwać 100 godz. lekcyjnych, czyli 2 tyg. To podstawa, na której można budować dalsze doświadczenie zawodowe, zdobywane na kontraktach.

W interesie uczestnika szkolenia jest wybór odpowiedniego, certyfikowanego ośrodka szkoleniowego, którego uprawnienia są rozpoznawalne i akceptowane w kraju i za granicą. Warto zwrócić uwagę, czy placówka jest rejestrowana i zrzeszona w odpowiednich organizacjach oraz, czy ma odpowiednie doświadczenie, oraz warunki do prowadzenia szkoleń. Dla bardziej wymagających dobrą opcją będzie możliwość dalszego rozwoju oraz zdobywania kolejnych zawodowych tytułów (czeladnik, mistrz), które w połączeniu ze stażem pracy, zagwarantują silną pozycję na rynku pracy.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej, przygotowaliśmy artykuł, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto podejść do egzaminu Norsok. Zapraszamy!

Podobne wpisy