Czym różni się monter izolacji termicznej od przemysłowej?
Bardzo często możemy natknąć się na informacje dotyczące specjalizacji montera izolacji termicznej, które niemal od razu możemy skojarzyć z zagadnieniami obejmującymi zakres prac montera izolacji przemysłowej. Czy różnica tkwi wyłącznie w nazewnictwie i jest to tak naprawdę ten sam zawód, czy jest coś, o czym szczególnie warto wiedzieć? Zapraszamy do lektury!
Kim jest monter izolacji termicznej?
Monter izolacji termicznej lub monter izolacji cieplnej to dawne nazwy obecnego montera izolacji przemysłowych. Określenia te wynikały z zastosowania w przemyśle, jako pierwszych, izolacji ciepłochronnych. W późniejszym czasie pojawiły się materiały i technologie do wykonywania izolacji zimnochronnych, które również były wykorzystywane przez monterów izolacji cieplnej. Tytuł ten kłócił się jednak z zadaniami zawodowymi (izolacje ciepłochronne, zimnochronne). Powstała wtedy nazwa monter izolacji termicznej, która obejmowała oba rodzaje ww. izolacji. Jak się okazuje i ta propozycja nie była wystarczająca przy stale poszerzającym się zakresie prac, wykonywanych przez montera izolacji.
Problem z nomenklaturą został rozwiązany w 2005 roku wraz z pojawieniem się nazwy: monter izolacji przemysłowych, która została wprowadzona do polskiej klasyfikacji zawodów w 2007 roku. Adekwatnie do tego, monter izolacji termicznej stał się monterem izolacji przemysłowych, który może wykonywać izolację: ciepłochronną, zimnochronną, akustyczną i ogniochronną. Sama nazwa uwzględnia możliwość rozszerzenia zakresu prac takiego specjalisty bez zmiany nazwy zawodu.
Monter izolacji termicznej – praca i wykorzystywane w niej materiały
W tym miejscu pojawia się pytanie o stopień trudności tej profesji, która obejmuje różne typy izolacji przemysłowych? Pocieszam i uspokajam. Materiały izolacyjne są uniwersalne i mają szerokie zastosowanie. Dla przykładu, wykonując izolację ciepłochronną z użyciem wełny skalnej, równocześnie nadajemy tej izolacji cechy izolacji akustycznej i izolacji o podwyższonej odporności na ogień. Ponadto istnieją materiały, których zakres stosowania mieści się w przedziale od minus 200°C do +350°C. Można go zatem stosować do izolacji zimnochronnej i ciepłochronnej.
Monter izolacji termicznej – kurs, czyli pierwszy krok w branży
Na krótkie podsumowanie nie pozostało nam już nic innego jak podkreślić, że monter izolacji termicznej to tak naprawdę współczesny monter izolacji przemysłowych. Jakie kwalifikacje są wymagane, aby móc pracować jako monter izolacji przemysłowych? Jeśli interesuje Cię ta profesja i chciałbyś się w niej spełniać, doskonałym wyborem będzie zapisanie się na kurs montera izolacji przemysłowych, który umożliwi Ci postawić pierwsze kroki w branży!