Montaż żurawia – jak przebiega?

Żurawie budowlane są jednymi z największych i najbardziej zaawansowanych konstrukcyjnie urządzeń dźwigowych, które są niezbędnym elementem każdego placu budowy. Ich konstrukcja wykonana jest z wielosekcyjnych kratownic łączących pionową wieżę z wysięgnikiem, a jego podstawa przytwierdzona jest do podłoża za pomocą tzw. łap. Dzięki temu żurawie budowlane są w stanie przenieść niezwykle ciężkie przedmioty w różne miejsca oraz na różną wysokość na placu budowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat żurawi budowlanych i tego, jak przebiega proces ich montażu, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Od czego zależy sposób montażu żurawia wieżowego?

Aby na placu budowy mógł zostać zamontowany żuraw, należy spełnić kilka ważnych warunków. Pierwszym z nich jest dobór odpowiedniego dźwigu budowlanego, albowiem dzielą się one na dwa rodzaje. Żurawie dolnoobrotowe, czyli takie, w których mechanizm obrotowy jest zamontowany u podstawy jego wieży i obraca się wraz z wysięgnikiem oraz żurawie górnoobrotowe, których mechanizm jest zamontowany na górze wieży i obraca on jedynie wysięgnikiem, pozostała część konstrukcji jest nieruchoma.

W zależności od rodzaju dźwigu wieżowego, jaki chcemy zamontować, musimy rozważyć również kwestię jego lokalizacji, która powinna być uwzględniona już na etapie projektowania placu budowy, a także zagospodarowania odpowiedniej ilości przestrzeni do jego montażu. Albowiem montaż żurawi dolnoobrotowych będzie wymagał jego transportu za pomocą ciągnika siodłowego bądź balastowego, natomiast górnoobrotowy jest przywożony w częściach, które składa się na odpowiednio przygotowanej podstawie.

Etapy montażu żurawia dolnoobrotowego

Po odpowiednim przetransportowaniu żurawia na teren budowy oraz umiejscowienia go w wyznaczonym miejscu następuje etap montowania jego konstrukcji. Rozstawiane są jego „łapy”, po czym następuje faza wypoziomowania podstawy oraz ustawienia wieży do pionu, a także ustawienia odpowiedniej przeciwwagi. Kiedy te czynności zostaną wykonane, należy przejść do montażu wieży oraz wysięgnika. Da się to zrobić na dwa sposoby, za pomocą siłowników oraz za pomocą lin i wielokrążków.

Etapy montażu żurawia górnoobrotowego

Aby móc złożyć konstrukcję żurawia górnoobrotowego należy uprzednio rozładować jego elementy z transportu, a następnie za pomocą żurawia samojezdnego rozłożyć jego podstawę. Należy pamiętać, że podłoże pod taką konstrukcję musi być odpowiednio przygotowane. Następnie składa się wieżę z wielu pojedynczych elementów, które łączy się ze sobą aż do osiągnięcia odpowiedniej wysokości. W centralnej części żurawia montuje się obrotnicę oraz przeciwwagi, a w tym samym czasie na ziemi scalany jest wysięgnik, który zostaje w całości przeniesiony i zamontowany na obrotnicy. Końcowym etapem montażu tego rodzaju żurawia jest wyregulowanie wyłączników przeciążeniowych oraz krańcowych żurawia.

Montaż żurawi budowlanych, wieżowych i różnego rodzaju dźwigów musi odbywać się z udziałem wykwalifikowanego grona techników, którzy mają odpowiednie uprawnienia. Dzięki temu, na placu budowy zostaną zapewnione wszelkie środki bezpieczeństwa, a także zmniejszone zostanie ryzyko zawalenia się takiej konstrukcji.

Jeśli i Ty chcesz zwiększyć swoje możliwości zawodowe, dzięki nabyciu praktycznych umiejętności – już dziś zapisz się na kurs na żurawie z CSZ.

Podobne wpisy