Egzamin Norsok – dlaczego warto do niego podejść?

Rynek oferuje dostęp do szerokiej oferty szkoleniowej, dzięki której jesteśmy w stanie realizować się zawodowo w zupełnie innej branży, niż dotychczas pracowaliśmy. To w pewnym sensie „furtka” do zwiększania własnych horyzontów. Nieustannie możesz się rozwijać, dokształcać, a tym samym czerpać z tego profity – jakie? Stajesz się atrakcyjniejszym w oczach rekruterów kandydatem, a tym samym możesz ubiegać się o lepsze stanowisko i wyższe wynagrodzenie. Czy przystąpienie do egzaminu Norsok to równie dobra decyzja? Zostań z nami i dowiedz się, dlaczego warto się na niego zdecydować.

Egzamin Norsok a norweska norma – jaka jest zależność?

Lifelong learning, czyli proces nieustannego pogłębiania wiedzy i podnoszenia kompetencji, obowiązuje niemal w każdej dziedzinie życia – izolacje przemysłowe nie stanowią tutaj wyjątku, a doskonałym tego przykładem może być przystąpienie do egzaminu Norsok. Zanim jednak przejdziemy do korzyści, płynących z pozytywnie zdanego egzaminu, wyjaśnijmy czym właściwie jest egzamin Norsok i do kogo jest adresowany.

Sama nazwa „Norsok” odnosi się do norweskiej normy, obowiązującej w przemyśle petrochemicznym. W jej skład wchodzi szereg technicznych rozwiązań i zaleceń, które przekładają się na efektywną realizację projektów. Ktoś mógłby zadać pytanie – po co norma norweska, skoro obowiązują normy europejskie? Kiedy popatrzymy na położenie geograficzne Norwegii, odpowiedź nasunie się sama. To, co sprawdza się w innych miejscach Europy, w Norwegii może okazać się niewystarczające – zwłaszcza w przemyśle petrochemicznym, który stale poddawany jest oddziaływaniu warunków atmosferycznych. Stąd potrzeba odrębnej normy – Norsok M-004.

Na czym polega egzamin Norsok i czego dotyczy?

Norma M-004 zastąpiła inną, wcześniej obowiązującą, normę Norsok R-004. Wersja „M-004” to nic innego jak zaktualizowana wersja poprzedniej normy, z tym że poprawiona, oparta na dotychczasowych doświadczeniach i dostosowana do aktualnych wymogów. Egzamin Norsok jest zatem sprawdzeniem znajomości przepisów (część teoretyczna egzaminu) i umiejętności ich zastosowania w działaniu (część praktyczna egzaminu). Aby wziąć w nim udział, trzeba spełnić 2 warunki:

  • posiadać zatrudnienie w zawodzie: monter izolacji przemysłowych;
  • mieć za sobą minimum 2-letni staż pracy na w/w stanowisku.

Czy warto i dlaczego warto zmierzyć się z egzaminem Norsok?

Profitów jest kilka, natomiast najważniejsze jest to, że pozytywny wynik egzaminu jest równoznaczny z poszerzeniem dotychczasowych kwalifikacji, potwierdzonych certyfikatem. Monter izolacji przemysłowych ze znajomością Norsoka, będzie miał dostęp do większej ilości ofert pracy, z możliwością wyboru najkorzystniejszej dla siebie. Na końcu czynnik finansowy, który dla wielu może być kwestią pierwszorzędną, w podjęciu decyzji o poszerzeniu kwalifikacji – im wyższe, tym lepiej, a ponadto w tym przypadku specjalistyczne uprawnienia, z pewnością przełożą się na lepsze wynagrodzenie. 

Planujesz zacząć pracę za granicą? Mamy dla Ciebie ważny artykuł: “Praca montera izolacji w Norwegii a norma Norsok – co oznacza i dlaczego jest taka ważna?” Zachęcamy do lektury.

Podobne wpisy