Ile kosztują szkolenia UDT?

Pandemia i jej obostrzenia sprawiły, że wiele biznesów nie podołało kolejnemu zamknięciu, a widmo masowych zwolnień położyło się cieniem na pracownikach takich firm. Być może ten niespokojny czas utwierdził nas w przekonaniu, że jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Zmieniające się warunki na rynku pracy, sytuacje losowe, ale także chęć samodoskonalenia się są motorem napędowym zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji.  Wszak nie od dziś wiadomo, że inwestowanie w siebie to zdecydowanie najlepszy sposób lokowania pieniędzy. W Centrum Szkolenia Zawodowego oferujemy kursy UDT dla wszystkich zainteresowanych uzyskaniem ogólnopolskich uprawnień do prowadzenia pojazdów transportu bliskiego.

Co to są uprawnienia UDT?

Kolejne szczeble wykształcenia, nowe umiejętności oraz kompetencje sprawiają, że jesteśmy nie tylko atrakcyjniejsi na rynku pracy, ale też sami mamy poczucie, że możemy być cennym nabytkiem dla nowego pracodawcy. Tym samym wzrasta nasza pewność siebie, która oparta będzie na solidnych podstawach wiedzy i kwalifikacji. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem zdobywania nowych umiejętności na rynku pojawia się coraz większa oferta firm oferujących szkolenia- w tym szkolenia UDT

Urząd Dozoru Technicznego jest instytucją państwową, która została powołana w celu zapewnienia bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych podlegających dozorowi. Jej zadaniem jest również sprawdzanie umiejętności pracowników obsługujących takie urządzenia.

Podnoszenie kwestii bezpieczeństwa pracownika jako wartości nadrzędnej oraz wiele nieprawidłowości firm szkoleniowych (np. przeprowadzanie szkoleń on-line zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej) sprawiło, że wózki jezdniowe podnośnikowe, na które do 2018 r. wystarczyło jedynie imienne zezwolenie na użytkowanie przeszły w tryb zdobywania uprawnień potwierdzonych egzaminem państwowym. Oznacza to, że niezbędne jest przejście szkolenia na wózki widłowe oraz pozytywne zaliczenie egzaminu przed komisją UDT (Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. 9.01.2018 r.).

Jakie są koszty szkoleń UDT?

Wszystko wygląda wspaniale, rozumiemy potrzebę samodoskonalenia się, ale pojawia się pytanie zasadnicze: ile to wszystko kosztuje? Przykładowa analiza kosztów szkoleń UDT  dostępnych na rynku umieszczona została w tabeli:

Lp.Rodzaj kursuCena kursu [zł]
1Operator wciągarek i wciągników300-800
2Operator suwnic ogólnego przeznaczenia349-750
3Operator żurawi warsztatowych stacjonarnych349-700
4Operator układnic399-700
5Operator podestów ruchomych349-750
6Operator wózków jezdniowych podnośnikowych200-800
7Operator dźwigów500-900

 

Na pewno zastanawiasz się, z czego wynikają tak duże rozbieżności cenowe sięgające nawet 150%? Otóż w cennikach niektórych firm szkoleniowych cena nie uwzględnia kosztów egzaminu UDT, lub- co więcej- koszty egzaminu widnieją w tym cenniku jako osobna pozycja, a koszty są wyższe niż faktyczna – ustalona odgórnie- cena egzaminu. W szczegółowych informacjach można wyczytać, że ta różnica obejmuje koszty manipulacyjne (przygotowanie dokumentacji egzaminacyjnej, rezerwację terminu egzaminu itp.).

Jednym słowem- zanim wybierzemy określoną ofertę, należy ją starannie przeanalizować – tym staranniej im niższa jest cena kursu. Zdarza się, że firmy określają kwotę kursu na określonym niskim poziomie a dodatkowa, obowiązkowa dużo wyższa opłata obowiązuje za materiały szkoleniowe. Takie manipulacje mają cel stricte marketingowy, natomiast niekoniecznie dobrze to świadczy o wiarygodności oferty.

Szkolenia UDT – zaufaj najlepszym

Odpowiednie przygotowanie do egzaminu państwowego potwierdzającego kwalifikacje jest kluczem do sukcesu, warto się zastanowić zatem jaką placówkę wybrać, aby przepracowany na szkoleniu czas był owocny. Porównanie ofert warto rozpocząć nie przez pryzmat ceny a ilość godzin szkolenia teoretycznego, a przede wszystkim praktycznego. Istotna jest również elastyczność kursu – możliwość dostosowania dni i godzin szkoleniowych do zobowiązań osobistych i zawodowych kursanta.

Wybierając szkolenie, warto skorzystać z jednostek szkoleniowych z ugruntowaną pozycją na rynku, mających doświadczenie w pracy edukacyjnej. Tylko takie spojrzenie umożliwi nam wybór oferty, która spełni nasze oczekiwania i, przy podjęciu przez nas wysiłku zdobywania wiedzy, umożliwi nam uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego z określonego, interesującego nas obszaru wiedzy. W  naszym Centrum Szkolenia Zawodowego w Krapkowicach znajdziesz ofertę kompleksowych kursów przeprowadzanych przez prawdziwych fachowców i dotyczących różnego rodzaju maszyn m.in.: kursy na dźwigi i kursy na żurawie. W przystępny i skuteczny sposób zdobędziesz wiedzę i umiejętności praktyczne potrzebne do zaliczenia egzaminu UDT. Zapraszamy!

Czym są uprawnienia SEP? Czy coś łączy je z UDT? Koniecznie zapoznaj się z naszym kolejnym wpisem!

Podobne wpisy