czy uprawnienia na wozki widlowe sa bezterminowe

Jeszcze do niedawna nie obowiązywał termin ważności uprawnień na wózki widłowe. Wszystko zmieniło rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 roku. Wprowadza ono znaczące zmiany dotyczące sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji potrzebnych do obsługi urządzeń technicznych oraz przedłużania okresu obowiązywania zaświadczeń kwalifikacyjnych. Każdy, kto posiada takie uprawnienia lub w najbliższej przyszłości planuje je nabyć, powinien zaznajomić się z aktualnie obowiązującymi regulacjami. W tym tekście dowiesz się, ile trwa ważność uprawnień na wózki widłowe i jak wyglądają wszystkie procedury z tym związane.

Ważność uprawnień na wózki widłowe – już nie bezterminowo

Jedna z najbardziej istotnych zmian wprowadzonych przez wyżej wspomniany dokument dotyczyła terminowości uprawnień na wózki widłowe. Obecnie, zdając wymagane egzaminy państwowe, musimy sobie zdawać sprawę, że nie otrzymamy już zezwoleń obowiązujących do końca życia. Okres ważności nabytych uprawnień zależeć będzie od typu pojazdów.

W przypadku wózków widłowych z mechanicznym napędem podnoszenia przyznawane są uprawnienia na okres 10 lat. Zaliczają się do tego urządzenia bez wysięgnika oraz możliwości unoszenia pracowników wraz z ładunkiem.

W innym wypadku możemy otrzymać uprawnienia mające ważność 5 lat. Dotyczy to bardziej zaawansowanych urządzeń mechanicznych takich jak:

  • wózki widłowe jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem,
  • wózki jezdniowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem,
  • ruchome podesty przejezdne,
  • suwnice,
  • wciągarki i wciągniki,
  • żurawie różnego typu.

Czy kurs na wózki widłowe trzeba odnawiać? Co w przypadku wygaśnięcia uprawnień?

Po upływie okresu ważności nie będziemy zmuszeni do przechodzenia kursu i ponownego zdawania egzaminów. Jeśli spełnimy odpowiednie warunki, bez problemu przedłużymy nasze uprawnienia. Co zatem należy zrobić? Jeżeli posiadamy ważne pozwolenia na obsługę wózków widłowych przyznane nam przez Urząd Nadzoru Technicznego, musimy złożyć tam odpowiedni wniosek. Należy to zrobić na 3 miesiące przed upływem terminu ważności uprawnień: osobiście w formie pisemnej lub korzystając z formularza online. Uprawnienia zostaną nam przedłużone automatycznie tylko w przypadku gdy czynnie wykonujemy zawód związany z obsługą wózków widłowych. Musimy potwierdzić, że wykonywaliśmy taką pracę przyjaźniej przez 3 z ostatnich 5 lat.

Czy można jeździć wózkiem widłowym bez uprawnień oraz co w sytuacji gdy zostaną one zgubione? Koniecznie zostań z nami dłużej i przeczytaj także inne artykuły blogowe!

Stare uprawnienia na wózki widłowe – jakie obowiązują terminy?

Co w przypadku gdy posiadamy stare uprawnienia na wózki widłowe? Aktualne przepisy nakazują, aby wszyscy pracownicy zajmujący się obsługą wózków widłowych posiadali uprawnienia wydane przez komisję Urzędu Dozoru Technicznego. Oznacza to, że zakłady pracy nie mają już możliwości przeprowadzania wewnętrznych szkoleń i wydawania zezwoleń na pracę dla operatorów. Zdobyte w ten sposób dokumenty stracą ważność z dniem określonym przez rozporządzenie. Terminy obowiązywania uprawnień imiennych wyglądają następująco:

  • wydane przed 31.12.2004 rokiem są ważne do końca roku 2023,
  • wydane pomiędzy 1.01.2005 a 31.12.2014 są ważne do końca roku 2026,
  • nabyte pomiędzy 1.01.2015 a 10.08.2018 tracą ważność z końcem roku 2027,

Jeśli jednak posiadasz uprawnienia UDT zdobyte wcześniej, tracą one swój bezterminowy charakter i podlegają tym samym ramom czasowym jak te zdobyte aktualnie. Oznacza to, że w zależności od rodzaju pojazdu ważne są 5 lub 10 lat licząc od dnia 1.01.2019. Proces ich przedłużenia jest dokładnie taki sam, jak opisaliśmy powyżej. Zachęcamy do odbycia szkoleń w naszym Centrum Szkolenia Zawodowego w Krapkowicach. Sprawdź naszą ofertę kursów na wózki widłowe i podnieś swoje kwalifikacje na terenie całej Polski

 

Jestes zainteresowany szkoleniem na wózki widłowe? Zobacz!

KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OPOLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NYSA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE STRZELCE OPOLSKIE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RYBNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RACIBÓRZ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OLESNO
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KRAPKOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KLUCZBORK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRUDNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE BRZEG
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NAMYSŁÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUCHOŁAZY
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUBCZYCE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE ZDZIESZOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁOGÓWEK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE DOBRODZIEŃ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRASZKA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OTMUCHÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NIEMODLIN
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GRODKÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GORZÓW ŚLĄSKI

4/5