Czy praca na wózku widłowym jest trudnia?

Praca operatora wózka widłowego od kilku lat cieszy się dużą popularnością. Fakt ten nie może dziwić – powodów jest bowiem wiele. Fach w ręku, stabilne warunki zatrudnienia, wysokie zarobki czy możliwość znalezienia pracy tak naprawdę w każdym zakładzie. Niektóre osoby jednak rozważając podjęcie pracy, obawiają się tego, że jest to zawód ciężki do wykonywania. Czy rzeczywiście tak jest? O tym, czy praca na wózku widłowym jest trudna, rozmawiamy w dzisiejszym artykule – zachęcamy do lektury!

Praca na wózku widłowym – nie takie proste jak się wydaje

Mogłoby się wydawać, że jazda wózkiem widłowym to nic trudnego – owszem, jest w tym ziarno prawdy. Operator, który przeszedł specjalistyczne szkolenie, nabył odpowiednie umiejętności i wiedze na temat pracy na wózku widłowym, nie powinien mieć problemu w czasie jazdy po magazynie czy placu. Sama obsługa pojazdu nie jest skomplikowana – na uwadze mieć trzeba jednak to, że praca operatora nie opiera się jedynie na przeniesieniu materiału z punktu A do punktu B. 

Podejmując się pracy jako operator wózka widłowego, należy liczyć się z tym, że jest to praca, w którym stale trzeba myśleć i zachowywać ostrożność, aby nie narazić siebie, a także innych na niebezpieczeństwo. Osoba kierująca wózek musi więc stale przestrzegać zasad BHP, zważając jednocześnie na odpowiednie tempo pracy.

Praca operatora wózka widłowego – czy jest się czego obawiać?

Czy praca na wózku widłowym jest trudna? Zależy co rozumiemy pod pojęciem „trudna”.  Warto wiedzieć, że w przygotowaniu do pracy wózkowego możemy wyróżnić kilka czynników mających duże znaczenie na jakość pracy, stąd też nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć „tak” lub „nie”. W łatwiejszej pracy z wózkiem pomagają nie tylko nabyte podczas szkolenia UDT, ale także wrodzone predyspozycje.

  • Ważnym elementem pracy na tym stanowisku jest precyzyjne operowanie dźwigniami, a więc zdolności manualne, z którymi człowiek się rodzi lub nie. W jakiejś części można je wyćwiczyć, ale nadal nie będą to naturalne manualne predyspozycje.
  • Kolejnym elementem jest umiejętność prowadzenia pojazdów. Doświadczenie w tej dziedzinie zdecydowanie pomaga w operowaniu urządzeniem i pozwala na bardziej sprawną obsługę.
  • Obsługa urządzeń mechanicznych dla kogoś, kto miał styczność z maszynami, jest o wiele prostsza. Np.: kontrola ogumienia, czy kontrola wizualna wycieków na instalacji hydraulicznej nie stanowi problemu dla kogoś, kto tego typu czynności już wykonywał na innych urządzeniach, choćby we własnym samochodzie
  • Wyobraźnia przestrzenna – konieczna przy operowaniu materiałem na placu magazynowym lub wśród regałów. Bez tej umiejętności w zasadzie praca wózkowego staje się bardzo niebezpieczna dla operatora i jego otoczenia o ile w ogóle możliwa. Ważne jest to szczególnie w przypadku wózków specjalizowanych – tam gdzie operator jest podnoszony razem z ładunkiem lub gdzie ładunek podnoszony jest na ramieniu o zmiennym wysięgu.
  • Najtrudniejsze w pracy wózkowego jest operowanie ładunkiem, co do którego nie możemy jednoznacznie i precyzyjnie wyznaczyć środka ciężkości. Są to tzw. ładunki asymetryczne – jak np.: różnego rodzaju konstrukcje stalowe. Przy ich przemieszczaniu trzeba zwrócić uwagę także na specyficzne gabaryty i kształty, które niejednokrotnie wystają wiele metrów poza obrys wideł wózka.

Codzienne obowiązki operatora wózków widłowych – jak wyglądają?

Do codziennych obowiązków wózkowego należą m.in.:

  • kontrola ogumienia, 
  • kontrola szczelności układu hydraulicznego, 
  • wykonywanie prób zaworów, 
  • wykonywanie prób wyłączników bezpieczeństwa,
  • ogólnie kontrola stanu wózka.

Doświadczony operator wózka widłowego – po jakim czasie możemy o sobie tak powiedzieć?

Żeby wdrożyć się w pracę na tym urządzeniu potrzeba najpierw teoretycznie, a następnie praktycznie zapoznać się z budową wózków i ich eksploatacją, poznać każdorazowo przy nowym urządzeniu jego instrukcję eksploatacji. Należy też stopniowo nabierać doświadczenia i praktykować kiedy tylko jest taka możliwość.

Po pół roku do roku można przyjąć, że wózkowy powinien już nie tylko w pełni znać swoje obowiązki, ale też powinien umieć poruszać się i przemieszczać ładunki bezawaryjnie i bezwypadkowo. Powinien mieć już na tyle doświadczenia, żebyśmy mogli uznać go za wózkowego z doświadczeniem.

Praca na wózku widłowym – nie taka straszna, jak ją malują

Reasumując, w pracy wózkowego nie odnajdujemy żadnych nadludzkich umiejętności, choć niektóre z nich wydają się niezbędne, aby zmierzyć się z wyzwaniem, jakim niewątpliwie jest zawód (uprawnienie) operatora wózka jezdniowego. Zalecamy jednak, aby zawczasu się nie napędzać w żaden sposób. Tak naprawdę nawet najłatwiejsza praca może być trudna – wszystko zależy od przeszkolenia, a także odpowiedniego podejścia mentalnego.Chcesz nauczyć się bezpiecznej pracy z wózkiem widłowym? Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kariery w zawodzie operatora tych maszyn? Nie szukaj dalej – odwiedź Centrum Szkolenia Zawodowego w Krapkowicach i zapisz się na kurs na wózki widłowe. Przychodząc do nas, możesz liczyć na wsparcie i naukę u doświadczonych specjalistów, którzy przekażą Ci swoją wiedzę, a także nauczą Cię sprawnej i bezpiecznej obsługi wózków.