Czy praca na wózku widłowym jest trudna?

Praca operatora wózka widłowego od kilku lat cieszy się dużą popularnością. Fakt ten nie może dziwić – powodów jest bowiem wiele. Fach w ręku, stabilne warunki zatrudnienia, wysokie zarobki czy możliwość znalezienia pracy tak naprawdę w każdym zakładzie. Niektóre osoby jednak rozważając podjęcie pracy, obawiają się tego, że jest to zawód ciężki do wykonywania. Czy rzeczywiście tak jest? O tym, czy praca na wózku widłowym jest trudna, rozmawiamy w dzisiejszym artykule – zachęcamy do lektury!

Praca na wózku widłowym – nie takie proste jak się wydaje

Mogłoby się wydawać, że jazda wózkiem widłowym to nic trudnego – owszem, jest w tym ziarno prawdy. Operator, który przeszedł specjalistyczne szkolenie, nabył odpowiednie umiejętności i wiedze na temat pracy na wózku widłowym, nie powinien mieć problemu w czasie jazdy po magazynie czy placu. Sama obsługa pojazdu nie jest skomplikowana – na uwadze mieć trzeba jednak to, że praca operatora nie opiera się jedynie na przeniesieniu materiału z punktu A do punktu B. 

Podejmując się pracy jako operator wózka widłowego, należy liczyć się z tym, że jest to praca, w którym stale trzeba myśleć i zachowywać ostrożność, aby nie narazić siebie, a także innych na niebezpieczeństwo. Osoba kierująca wózek musi więc stale przestrzegać zasad BHP, zważając jednocześnie na odpowiednie tempo pracy. Warto także wiedzieć, jakie są rodzaje wózków widłowych i ich zastosowanie, aby na tej podstawie móc dobrać odpowiednie szkolenie zawodowe.

Praca operatora wózka widłowego – czy jest się czego obawiać?

Czy praca na wózku widłowym jest trudna? Zależy co rozumiemy pod pojęciem „trudna”.  Warto wiedzieć, że w przygotowaniu do pracy wózkowego możemy wyróżnić kilka czynników mających duże znaczenie na jakość pracy, stąd też nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć „tak” lub „nie”. W łatwiejszej pracy z wózkiem pomagają nie tylko nabyte podczas szkolenia UDT, ale także wrodzone predyspozycje.

  • Ważnym elementem pracy na tym stanowisku jest precyzyjne operowanie dźwigniami, a więc zdolności manualne, z którymi człowiek się rodzi lub nie. W jakiejś części można je wyćwiczyć, ale nadal nie będą to naturalne manualne predyspozycje.
  • Kolejnym elementem jest umiejętność prowadzenia pojazdów. Doświadczenie w tej dziedzinie zdecydowanie pomaga w operowaniu urządzeniem i pozwala na bardziej sprawną obsługę.
  • Obsługa urządzeń mechanicznych dla kogoś, kto miał styczność z maszynami, jest o wiele prostsza. Np.: kontrola ogumienia, czy kontrola wizualna wycieków na instalacji hydraulicznej nie stanowi problemu dla kogoś, kto tego typu czynności już wykonywał na innych urządzeniach, choćby we własnym samochodzie
  • Wyobraźnia przestrzenna – konieczna przy operowaniu materiałem na placu magazynowym lub wśród regałów. Bez tej umiejętności w zasadzie praca wózkowego staje się bardzo niebezpieczna dla operatora i jego otoczenia o ile w ogóle możliwa. Ważne jest to szczególnie w przypadku wózków specjalizowanych – tam gdzie operator jest podnoszony razem z ładunkiem lub gdzie ładunek podnoszony jest na ramieniu o zmiennym wysięgu.
  • Najtrudniejsze w pracy wózkowego jest operowanie ładunkiem, co do którego nie możemy jednoznacznie i precyzyjnie wyznaczyć środka ciężkości. Są to tzw. ładunki asymetryczne – jak np.: różnego rodzaju konstrukcje stalowe. Przy ich przemieszczaniu trzeba zwrócić uwagę także na specyficzne gabaryty i kształty, które niejednokrotnie wystają wiele metrów poza obrys wideł wózka.

Codzienne obowiązki operatora wózków widłowych – jak wyglądają?

Do codziennych obowiązków wózkowego należą m.in.:

  • kontrola ogumienia, 
  • kontrola szczelności układu hydraulicznego, 
  • wykonywanie prób zaworów, 
  • wykonywanie prób wyłączników bezpieczeństwa,
  • ogólnie kontrola stanu wózka.

Doświadczony operator wózka widłowego – po jakim czasie możemy o sobie tak powiedzieć?

Żeby wdrożyć się w pracę na tym urządzeniu potrzeba najpierw teoretycznie, a następnie praktycznie zapoznać się z budową wózków i ich eksploatacją, poznać każdorazowo przy nowym urządzeniu jego instrukcję eksploatacji. Należy też stopniowo nabierać doświadczenia i praktykować, kiedy tylko jest taka możliwość.

Po pół roku do roku można przyjąć, że wózkowy powinien już nie tylko w pełni znać swoje obowiązki, ale też powinien umieć poruszać się i przemieszczać ładunki bezawaryjnie i bezwypadkowo. Powinien mieć już na tyle doświadczenia, żebyśmy mogli uznać go za wózkowego z doświadczeniem.

Praca na wózku widłowym – nie taka straszna, jak ją malują

Reasumując, w pracy wózkowego nie odnajdujemy żadnych nadludzkich umiejętności, choć niektóre z nich wydają się niezbędne, aby zmierzyć się z wyzwaniem, jakim niewątpliwie jest zawód (uprawnienie) operatora wózka jezdniowego. Zalecamy jednak, aby zawczasu się nie napędzać w żaden sposób. Tak naprawdę nawet najłatwiejsza praca może być trudna – wszystko zależy od przeszkolenia, a także odpowiedniego podejścia mentalnego. Chcesz nauczyć się bezpiecznej pracy z wózkiem widłowym? Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kariery w zawodzie operatora tych maszyn? Nie szukaj dalej – odwiedź Centrum Szkolenia Zawodowego w Krapkowicach i zapisz się na kurs na wózki widłowe. Przychodząc do nas, możesz liczyć na wsparcie i naukę u doświadczonych specjalistów, którzy przekażą Ci swoją wiedzę, a także nauczą Cię sprawnej i bezpiecznej obsługi wózków.

Jeśli uważasz, że ten kurs nie jest dla Ciebie odpowiedni – nic straconego! Istnieje wiele innych równie wartościowych szkoleń, które także pomogą Ci w zmianie pracy czy otrzymaniu wyższego wynagrodzenia – może nawet za granicą? Zapisz się na szkolenie Steigerbouwer i zdobądź uprawnienia holenderskie.

Jesteś zainteresowany szkoleniem na wózki widłowe? Zobacz!

KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OPOLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NYSA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE STRZELCE OPOLSKIE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RYBNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RACIBÓRZ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OLESNO
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KRAPKOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KLUCZBORK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRUDNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE BRZEG
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NAMYSŁÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUCHOŁAZY
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUBCZYCE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE ZDZIESZOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁOGÓWEK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE DOBRODZIEŃ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRASZKA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OTMUCHÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NIEMODLIN
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GRODKÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GORZÓW ŚLĄSKI

Podobne wpisy