Ile się czeka na uprawnienia UDT?

Szkolenia UDT z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem – zarówno wśród młodszych osób, które stawiają pierwsze kroki w swojej karierze zawodowej, jak i starszych, bardziej doświadczonych pracowników, którzy chcą podnieść swoje obecne kompetencje. Odbycie kursu oraz pozytywne zaliczenie egzaminu równoznaczne jest z otrzymaniem zaświadczeń kwalifikacyjnych. I właśnie o nich dziś porozmawiamy. Dlaczego warto je zrobić? Ile trzeba czekać na uprawnienia UDT? O tym w dzisiejszym wpisie – zapraszamy!

Na wstępie, czyli czym jest UDT?

UDT to nic innego jak Urząd Dozoru Technicznego. Jest to instytucja, która została powołana do tego, aby obsługa specjalistycznych urządzeń i instalacji technicznych była całkowicie bezpieczna. Mowa tu oczywiście o sprzętach i instalacjach, które pod względem prawnym podlegają dozorowi technicznemu.

W zakresie działań i kompetencji Urzędu Dozoru Technicznego jest m.in.:

  • certyfikowanie systemów jakości z zakresu urządzeń technicznych,
  • nadzór nad przestrzeganiem przepisów o dozorze technicznym oraz przepisów związanych z bezpieczeństwem podczas eksploatacji urządzeń technicznych,
  • wykonywanie dozoru technicznego nad urządzeniami i instalacjami technicznymi,
  • wydawanie decyzji dotyczących wykonywania dozoru technicznego,
  • prowadzenie działań, które służą podnoszeniu kompetencji zawodowych przez producentów i użytkowników urządzeń technicznych z zakresu ich bezpiecznej obsługi,
  • sprawdzanie kwalifikacji zawodowych producentów produkujących urządzenia techniczne podlegające dozorowi technicznemu oraz uczestników kursów, którzy przeszli szkolenia UDT.

Uprawnienia UDT – zaświadczenia kwalifikacyjne otwierające nowe możliwości

Odbycie szkoleń UDT, wraz ze zdaniem egzaminu końcowego otwiera nowe możliwości zawodowe i pozwala znaleźć dobrą, stabilną i opłacalną finansowo pracę. Otrzymanie zaświadczenia kwalifikacyjnego od Urzędu Dozoru Technicznego w postaci uprawnień jest potwierdzeniem posiadania specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności dotyczących bezpiecznej obsługi urządzeń i instalacji technicznych.

Posiadanie uprawnień UDT sprawia, że pracownik nie musi martwić się o brak pracy – takie osoby są stale poszukiwane – nie tylko w Polsce, ale również za granicą, gdzie jak wiadomo, pensje są o wiele wyższe. Dlatego też nie może dziwić fakt, że coraz więcej osób decyduje się na uczestnictwo w szkoleniach UDT, wśród których największą popularnością cieszą się:

Czas oczekiwania na uprawnienia UDT – ile się czeka na otrzymanie kwalifikacji?

“Legitymacja UDT – czas oczekiwania” – to zdanie, które często ląduje w wyszukiwarce internetowej. Dużo osób bowiem po zdaniu egzaminu chce jak najszybciej odebrać swoje zaświadczenie, które jest potwierdzeniem dla przyszłego pracodawcy o posiadanych specjalistycznych umiejętności i rozległej wiedzy na temat urządzeń i systemów technicznych.

Ile trzeba czekać na uprawnienia UDT? To zależy. Czas oczekiwania z reguły to 1-2 tygodnie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których termin wydania uprawnień UDT się przedłuży – nawet do miesiąca. Z reguły jednak w ciągu 14 dni od zdanego egzaminu powinno otrzymać się legitymację UDT.

Co w sytuacji gdy uprawnienia UDT zostaną zgubione? Jak uzyskać duplikat uprawnień na wózki widłowe? Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem blogowym!

Podobne wpisy