“Mam uprawnienia na wózki widłowe bez UDT” – czy można jeździć wózkiem widłowym bez uprawnień?

Jeżeli jesteś posiadaczem imiennych uprawnień na wózki widłowe, nadanych Ci przez zakład pracy, może czekać Cię niemiła niespodzianka. Możesz nie zdawać sobie sprawy, ale nastąpiła niedawno zmiana przepisów, wedle której urządzenia te mogą być obsługiwane tylko przez osoby, które zdały egzamin państwowy. Pomyślisz zapewne: „ale ja już mam uprawnienia na wózki widłowe bez UDT”. Niestety wedle aktualnego prawa Twoje dokumenty nie są już wystarczające. Nie oznacza to, jednak że z dnia na dzień tracisz możliwość operowania wózkiem widłowym. Ustawodawca przewidział terminy, do których takie zezwolenia obowiązują i dał czas na odbycie kursów UDT i uzupełnienie swoich kwalifikacji.

Wózek widłowy bez UDT – to już przeszłość

Przed rokiem 2019 można było zdobyć imienne uprawnienia pozwalające na podjęcie pracy jako operator wózka widłowego. Poprzedzało go krótkie szkolenie, zazwyczaj prowadzone przez kierownika zakładu a uprawnienia obowiązywały wyłącznie w miejscu pracy i tylko na czas trwania umowy. Co zatem się zmieniło? Czy można jeździć wózkiem widłowym bez uprawnień UDT?

Można, ale już niedługo. Aktualnie zakłady nie mają możliwości szkolenia pracowników pod kątem obsługi wózków widłowych. Wydane w taki sposób uprawnienia niedługo stracą jakąkolwiek moc. Ustawodawca wziął jednak pod uwagę osoby, które pracują na takich stanowiskach i przewidział okres, w którym możliwe jest odbycie niezbędnych kursów i zdobycie wymaganych certyfikatów. Dzień, w którym wygasną imienne zakładowe uprawnienia, zależy od daty, w której zostały przyznane. Poszczególne okresy przejściowe prezentują się następująco:

  • wystawione do dnia 31 grudnia 2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.,
  • wystawione do dnia 31 grudnia 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2026 r.,
  •  wystawione od dnia 1 stycznia 2015 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Obsługa wózków widłowych – jak zdobyć uprawnienia UDT?

Jedynym sposobem na uzyskanie pozwolenia na poruszanie się wózkiem widłowym jest przejście kursów szkoleniowych, a następnie wykazanie swoich umiejętności na egzaminie odbywającym się przed Komisją Dozoru Technicznego. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Podczas tej pierwszej spodziewać możemy się pytań z zakresu budowy wózków widłowych,dotyczących ich przepisów oraz mechanizmów działania, a także prowadzenia pojazdów unoszących. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu otrzymamy uprawnienia na okres 5 lub 10 lat (w zależności od kategorii pojazdu). Po upływie tego czasu możemy zgłosić chęć przedłużenia zezwoleń pod warunkiem, że wykonywaliśmy zawód związany z aktywnym wykorzystaniem wózków widłowych.

O takie uprawnienia może się starać każdy, kto ukończył 18 rok życia, posiada wykształcenie na poziomie przynajmniej podstawowym oraz przejdzie badania lekarskie poświadczające o braku przeciwwskazań do obsługi urządzeń mechanicznych. Czy praca na wózku widłowym jest trudna? Po odpowiednim przygotowaniu nie będzie stanowiła żadnego wyzwania!

Chcesz zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?

Dołącz do naszego kursu operatora wózków widłowych i zdaj egzamin UDT!

Jazda wózkiem widłowym bez uprawnień – konsekwencje dla pracodawcy

Każdy pracodawca zobowiązany jest do dopilnowania, aby wszytko na terenie zakładu odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jazda wózkiem widłowym bez uprawnień UDT może teraz słono kosztować zarówno operatora jak i pracodawcę. Jest więc to idealny moment, aby przejść odpowiednie szkolenia na wózki widłowe. W tym celu zapraszamy do naszego Centrum Szkolenia Zawodowego w Krapkowicach. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej – szkolimy na terenie całej Polski.

Jestes zainteresowany szkoleniem na wózki widłowe? Zobacz!

KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OPOLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NYSA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE STRZELCE OPOLSKIE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RYBNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RACIBÓRZ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OLESNO
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KRAPKOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KLUCZBORK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRUDNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE BRZEG
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NAMYSŁÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUCHOŁAZY
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUBCZYCE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE ZDZIESZOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁOGÓWEK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE DOBRODZIEŃ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRASZKA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OTMUCHÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NIEMODLIN
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GRODKÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GORZÓW ŚLĄSKI

Podobne wpisy