Rodzaje wózków widłowych

Wózek widłowy to najpopularniejszy środek transportu wewnętrznego. Tak naprawdę stanowi on podstawowe wyposażenie praktycznie każdego magazynu. Wózki widłowe wykorzystywane są w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych, w których znajdują szerokie zastosowanie. Ze względu na swoją uniwersalność pracy, na rynku obecnie występują w różnych odsłonach. Jakie rodzaje wózków widłowych możemy spotkać? O tym w dalszej części wpisu – zachęcamy do lektury.

Wózki widłowe – rodzaje

Każda osoba, która przymierza się do zakupu maszyny, powinna poznać konkretne typy wózków widłowych. W ten sposób zminimalizuje ryzyko wybrania nieodpowiedniego typu pojazdu względem warunków pracy. Przechodząc powoli do sedna – wózki jezdniowe możemy podzielić na dwie grupy ze względu na ich konstrukcję i sposób zasilania. Poniżej zestawiliśmy wszystkie rodzaje wózków, a także zawarliśmy najważniejsze o każdym rodzaju maszyny.

Typy wózków widłowych – podział ze względu na konstrukcję

Wózek jezdniowy podnośnikowy czołowy

Potocznie nazywane widlakiem. Są jednymi z najczęściej spotykanych wózków wykorzystywanych w firmach do przewożenia ładunków w transporcie wewnątrz zakładowym głównie na magazynach i przy załadunku i rozładunku samochodów.

Wózek jezdniowy podnośnikowy czołowy

Wózek jezdniowy podnośnikowy boczny

Potocznie nazywany bocznym, wysokiego składowania lub reach truck. Te rodzaje wózków widłowych szeroko wykorzystywane są na magazynach, gdzie towary są składowane na regałach lub w tartakach i magazynach stali gdzie można wykorzystać wózki boczne z platformami ładunkowymi. Charakterystyczna dla tego wózka jest położenie operatora, który siedzi bokiem do kierunku jazdy,  co powoduje konieczność wymuszonej nienaturalnej pozycji pracy.

Wózek jezdniowy podnośnikowy bocznyWózek jezdniowy podnośnikowy boczny

Wózki podnośnikowe prowadzone

Nazywane potocznie sztaplarką lub kangurem. Stosowane bezpośrednio na produkcji lub w sklepach wielkopowierzchniowych gdzie poruszanie się wózkami czołowymi, lub bocznymi byłoby mocno utrudnione, lub wręcz niemożliwe.

Wózki podnośnikowe prowadzone Wózki podnośnikowe prowadzone

Wózek jezdniowy podnośnikowy specjalizowany o zmiennym wysięgu

Potocznie nazywane manithu od nazwy jednego z producentów. Jest powszechnie wykorzystywany przez rolników i na budowach. Możliwość założenia dodatkowego osprzętu takiego jak łyżka, żurawik z hakiem, wciągarki z lina i hakiem oraz wielu innych pozwala na bardzo szerokie zastosowanie tych wózków, szczególnie w branży gdzie wielozadaniowość jest wyjątkowo przydatna.

Wózek jezdniowy podnośnikowy specjalizowany o zmiennym wysięgu Wózek jezdniowy podnośnikowy specjalizowany o zmiennym wysięguWózek jezdniowy podnośnikowy specjalizowany o zmiennym wysięgu

 

Jestes zainteresowany szkoleniem na wózki widłowe? Zobacz!

KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OPOLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NYSA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE STRZELCE OPOLSKIE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RYBNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RACIBÓRZ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OLESNO
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KRAPKOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KLUCZBORK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRUDNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE BRZEG
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NAMYSŁÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUCHOŁAZY
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUBCZYCE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE ZDZIESZOWICE