Jak obliczyć udźwig wózka widłowego? Czyli słów kilka o czytaniu diagramów

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest diagram udźwigu i do czego służy. Nie wymyślono go przecież wyłącznie po to, by utrudniania życia egzaminowanym z zakresu obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z napędem mechanicznym (widlaki) Umiejętność precyzyjnego posługiwania się diagramem sprawdzana jest przez jedną z trzech jednostek dozoru technicznego, czyli UDT (Urząd Dozoru Technicznego), TDT (Transportowy Dozór Techniczny) i WDT (Wojskowy Dozór Techniczny).

Jakie informacje znajdziemy w diagramie udźwigu?

Diagram udźwigu wózka widłowego to graficzne przedstawienie zależności między trzema wartościami: wysokością, odległością środka ciężkości i masą podnoszonego ładunku. Wysokość oznaczana jako H jest mierzona od poziomu 0, czyli podłoża do dołu wideł i podawana w mm. Odległość środka ciężkości od czoła wideł jest oznaczana jako wartość C – Rys.1 i Rys.2. Podawana jest ona również w mm.

Rys.1

Rys.2

Masa ładunku jest podawana w kilogramach lub tonach, niestety nie ma tu standaryzacji. Skoro wiemy już o poszczególnych wartościach, jakie znajdziemy na rysunku, to przejdźmy do samego diagramu.

Należy pamiętać, że graficzny wygląd diagramów może być różny, ale sama zasada czytania ich jest zawsze ta sama. Należy zwracać również uwagę czy czytany diagram, odnosi się do osprzętu, który aktualnie znajduje się na wózku – każdy sprzęt ma swój „wykres” i jest dedykowany dla konkretnego modelu wózka.

Jak czytać diagram udźwigu wózka widłowego?

Jak czytać diagram? Otóż wbrew pozorom jest to dość proste. Należy odnaleźć dwie wartości i odczytać trzecia na przecięciu prostych wyznaczonych przez te wartości.

Aby odczytać maksymalną masę ładunku, należy znać wartość C i H, czyli odległość środka ciężkości od czoła wideł oraz wysokość, na jaką będziemy podnosić ładunek. Przykładowo dla H 4030 i C 600 maksymalna masa ładunku wynosi 750 kg


Jeśli na diagramie nie ma wartości, która jest podana w zadaniu, należy przyjąć bezpieczniejszą np. dla C=610mm przyjmujemy C=700mm a dla H=4090 przyjmiemy już H=4836mm. Z masą postępujemy tak samo: jeśli Q = 800 kg należy przyjąć wartość wyższą w naszym przypadku gdy C=600 będzie to 1050 kg.

Inne przykłady diagramów.

Jak widać, zasada odczytywania wartości na przecięciu się linii wyznaczających ich wartość nie zmienia się niezależnie od graficznego wyglądu samego diagramu, tak samo, jak nie będzie się ona zmieniać dla wykresów różnych osprzętów.

Chcesz zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?

Dołącz do naszego kursu operatora wózków widłowych i zdaj egzamin UDT!

Dlaczego umiejętność czytania diagramu udźwigu jest tak ważna ?

A teraz odpowiemy sobie na pytanie, które chyba najczęściej pada na kursach szczególnie od osób, które już pracowały na wózkach: „A po co nam to? Pracuję już tyle lat i nigdy z tego nie korzystałem”.

Najbardziej niebezpieczną ze wszystkich sytuacji wypadkowych jest wywrócenie się wózka. Najczęstszym tego powodem, oprócz zbyt dużej prędkości na zakręcie, jest nadmierne przeciążenie wózka. Nie chodzi jednak o przekroczenia udźwigu nominalnego (maksymalna masa ładunku, jaką wózek jest w stanie podnieść na wysokość 3300 mm przy zachowaniu standardowej odległości środka ciężkości od czoła wideł.) a podniesienie ładunku o masie mniejszej niż maksymalna dla wózka. Jeżeli masa ładunku przekracza wartość dla wartości C lub H danego modelu wózka wyposażonego w konkretny osprzęt, może dojść do niebezpiecznego zdarzenia. 

Jeśli operator nie będzie umiał prawidłowo odczytać informacji z diagramu, nie będzie świadom tego, że podnosząc ładunek na daną wysokość lub przy danym środku ciężkości może przeciążyć urządzenie, nawet jeśli masa tego ładunku jest mniejsza niż udźwig nominalny. Więcej niezbędnych do pracy w tym obszarze informacji można zdobyć podczas realizacji szkolenia na wózki widłowe. Jeśli chciałbyś zmienić swoją dotychczasową pracę lub ubiegasz się o wyższe stanowisko, które wymaga od Ciebie posiadania odpowiednich uprawnień, koniecznie dowiedz się jakie urządzenia podlegają UDT.

Jesteś zainteresowany szkoleniem na wózki widłowe? Zobacz!

KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OPOLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NYSA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE STRZELCE OPOLSKIE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RYBNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RACIBÓRZ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OLESNO
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KRAPKOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KLUCZBORK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRUDNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE BRZEG
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NAMYSŁÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUCHOŁAZY
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUBCZYCE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE ZDZIESZOWICE

Podobne wpisy