Do kiedy są ważne stare uprawnienia na wózki widłowe?

Często dostajemy pytania od pracowników i przedsiębiorców o termin ważności tak zwanych starych uprawnień na wózki. Odnosi się to do wydawanych przez pracodawcę tymczasowych pozwoleń po przejściu szkolenia wewnątrz zakładu pracy. Pomimo że minęło już ponad 3 lata od zmiany w przepisach, nadal pojawiają się wątpliwości na temat tego, kto może jeszcze pracować jako operator, a kto nie. Nie każdy jest także świadomy kiedy dokładnie uprawnienia imienne na wózki widłowe stracą swoją moc prawną. Dlatego uznaliśmy, że najwyższą pora raz na zawsze wyjaśnić tę sytuację.

Imienne uprawnienia na wózki widłowe – kiedy stracą ważność?

Zmiany w przepisach opisuje dokładnie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym.

Powyższa ustawa znosi możliwość pracy na podstawie imiennego zezwolenia wydawanego przez pracodawcę, tak jak to miało miejsce do tej pory. Aktualnie niezbędne są uprawnienia UDT przyznawane przez Urząd Dozoru Technicznego. O tym, że uprawnienia na wózki widłowe straciły swój dotychczasowy bezterminowy charakter, pisaliśmy już w naszym innym wpisie – Czy uprawnienia na wózki widłowe są bezterminowe?

Jednocześnie, aby uniknąć zamieszania, ustalono termin do kiedy będzie można pracować na imiennych zaświadczeniach. Wyjaśnia to § 18 powyższego rozporządzenia.

§ 18. Imienne zezwolenia, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. poz. 650 oraz z 2003 r. poz. 603):

  1. wystawione do dnia 31 grudnia 2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2019 r.;
  2. wystawione do dnia 31 grudnia 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2020 r.;
  3. wystawione od dnia 1 stycznia 2015 r. zachowują ważność nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2021 r.

Jednak piątego kwietnia 2019 roku podjęto decyzje o wydłużeniu tych dat o kolejne lata. Było to spowodowane błędnym oszacowaniem przez ustawodawcę ilości osób, które w Polsce obsługują wózki widłowe na podstawie imiennego zezwolenia. W praktyce oznaczało to, że nagłe zmiany w przepisach spowodowało lawinowy wzrost zgłoszeń do egzaminu kwalifikacyjnego dla operatorów. Ilość tych wniosków była tak duża, że zagrażało to płynności przeprowadzania egzaminów, przez co ustawodawca postanowił ponownie dokonać zmiany w tym zakresie i wprowadził następujące terminy:

  • uprawnienia wydane do 31.12.04 r. będą respektowane do 31.12.2023 r.;
  • uprawnienia wydane do 31.12.14 r. należy przedłużyć przed upływem 31.12.2026 r.;
  • uprawnienia wydane po 1.01.15 r. do 10.08.2018 będą uznawane za ważne nie dłużej niż do 31.12.2027 r.

Ta korekta pozwoliła uspokoić pracodawców oraz utrzymać termin wyznaczania egzaminów przez jednostki Dozoru Technicznego na poziomie wymaganym rozporządzeniem, czyli nie więcej niż 30 dni od dnia wpłynięcia wniosku o egzamin.

Należy pamiętać, że powyższe terminy obowiązują jedynie, jeśli kontynuujemy pracę w zakładzie, gdzie wydano nam zezwolenie imienne przed datą podaną w przepisach. Jeśli pracodawca cofnie nam takowe zezwolenie lub zmienimy zakład pracy, nie będziemy mieli już możliwości pracy na jego podstawie i będzie wymagane posiadanie zaświadczenia kwalifikacyjnego do obsługi wózków jezdniowych z mechanicznym napędem podnoszenia. Niestety wymóg ten wiąże się z koniecznością przystąpienia do egzaminu organizowanego przez jedna z trzech jednostek dozorowych w Polsce.

Chcesz zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?

Dołącz do naszego kursu operatora wózków widłowych i zdaj egzamin UDT!

Szkolenia na wózki widłowe – zgłoś się do CSZ Krapkowice

Jeżeli znalazłeś się w sytuacji, w której Twoje uprawnienia stracą niedługo ważność – zapraszamy do Centrum Szkolenia Zawodowego na nasz kurs na wózek widłowy. Na tego typu szkoleniu kompleksowo przygotujesz się do egzaminu organizowanego przez Urząd Dozoru Technicznego i bez problemu zdobędziesz wymagane kwalifikacje. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Zastanawiasz się co to jest HDS? A może już dziś chciałbyś zrobić krok w kierunku rozwoju zawodowego? Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Jesteś zainteresowany szkoleniem na wózki widłowe? Zobacz!

KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OPOLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NYSA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE STRZELCE OPOLSKIE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RYBNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RACIBÓRZ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OLESNO
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KRAPKOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KLUCZBORK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRUDNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE BRZEG
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NAMYSŁÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUCHOŁAZY
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUBCZYCE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE ZDZIESZOWICE

Podobne wpisy