Co to jest UTB? Poznaj niezwykle przydatne urządzenia

Co kryje się pod zagadkowym akronimem UTB? Ten skrót używamy jeśli mówimy o  urządzeniach transportu bliskiego. Co to znaczy? Czym się charakteryzują, i jaką rolę spełniają? Dowiedź się z poniższego wpisu.

UTB– co to za maszyny?

W każdym większym zakładzie zachodzi potrzeba transportowania materiałów, tworzyw, produktów oraz wielu innych elementów. Jeżeli mówimy o przewożeniu wyżej wspomnianych elementów na niewielkich odcinkach wewnątrz firmy, używane są do tego właśnie urządzenia transportu bliskiego. Są one  kluczowym wyposażeniem niemal każdego zakładu przemysłowego i ciężko wyobrazić sobie bez nich działanie większych przedsiębiorstw. Sprawdzają się zarówno na niewielkich przestrzeniach magazynowych do kompletacji i układania towaru, jak i na wielkich halach produkcyjnych. W zależności od specyfiki zakładu potrzebne będą inne urządzenia. Jakie wyróżniamy urządzenia transportu bliskiego?

Wózki jezdniowe

Wszelkiego rodzaju wózki widłowe i podnośnikowe są najczęściej spotykanym urządzeniem transportu bliskiego. Przydają się praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu, gdzie istnieje potrzeba przewożenia towarów na krótkie dystanse. Na lotnisku mogą wozić bagaże, a w sadzie skrzynki z owocami. Jak widać, posiadają bardzo szeroki zakres zastosowań, dlatego żaden magazyn nie może się bez nich obyć. Wielkim atutem tego typu urządzeń jest mało skomplikowana obsługa. 

Szkolenia na wózki widłowe są niezwykle popularne i nie są szczególnie wymagające. Osoby posiadające prawo jazdy nie powinny mieć problemu z prawidłowym zaliczeniem kursu. W tym zakresie warto także wiedzieć, jak sprawdzić uprawnienia na wózki widłowe.

Suwnice

Suwnice to profesjonalne urządzenia umożliwiające efektywny transport w obrębie placu budowy lub zakładu przemysłowego poprzez przenoszenie ładunków w pionie i poziomie. Zakres jej pracy ograniczony jest długością toru jazdy, dlatego montowane są one na stałe ma halach produkcyjnych, gdzie potrzebny jest ciągły transport a przewożenie jezdniowe stanowić może problem lub powodować zagrożenie. Zobacz szkolenia na suwnicę organizowane przez CSZ.

Żurawie

To bardzo szeroka grupa różnego rodzaju urządzeń o różnej mocy i gabarytach. Pokrótce tylko charakteryzując, żurawi używa się do pionowego podnoszenia ładunków za pomocą łańcucha lub liny zakończonej hakiem, lub innym elementem chwytnym. Wyróżnia je bardzo duży udźwig UTB – co to jest? Tak określa się maksymalną masę, jaką może posiadać podnoszony ładunek. Potrzebujesz przejść kurs na żurawia? Zapoznaj się z ofertą!

Urządzenia transportu bliskiego – jakich potrzeba uprawnień?

UTB – co to znaczy już się dowiedziałeś. Teraz pozostaje pytanie jak zdobyć uprawnienia do kierowania urządzeniami transportu bliskiego. Niezbędne będą odpowiednie szkolenia UDT zakończone państwowym egzaminem przed Urzędem Dozoru technicznego. To ten organ odpowiedzialny jest za wydawania potrzebnych dokumentów. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Zgłoś się do naszego Centrum Szkolenia Zawodowego w Krapkowicach i zapisz się na interesujący Cię kurs. Stosunkowo niewielkim nakładem czasowym i finansowym podniesiesz swoje kwalifikacje i umiejętności, zyskując dodatkowy atut na rynku pracy. Po ukończeniu naszego kursu obsługa urządzeń transportu bliskiego nie będzie stanowiła dla Ciebie większego wyzwania.

 

Jestes zainteresowany szkoleniem na wózki widłowe? Zobacz!

KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OPOLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NYSA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE STRZELCE OPOLSKIE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RYBNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RACIBÓRZ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OLESNO
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KRAPKOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KLUCZBORK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRUDNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE BRZEG
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NAMYSŁÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUCHOŁAZY
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUBCZYCE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE ZDZIESZOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁOGÓWEK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE DOBRODZIEŃ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRASZKA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OTMUCHÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NIEMODLIN
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GRODKÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GORZÓW ŚLĄSKI

Podobne wpisy