Egzamin UDT na wózki widłowe – jak wygląda? Krok po kroku

Egzamin UDT na wózki widłowe – bardziej przypomina kolejną maturę czy prawo jazdy? Okazuje się, że łączy w sobie cechy obu tych testów, bowiem składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Jeśli myślisz o tym, aby podejść do egzaminu na wózki widłowe, warto, abyś wiedział, czego możesz się spodziewać. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się najważniejszych rzeczy o jego przebiegu, co pozwoli zaoszczędzić Ci sporo stresu podczas zaliczania.

Egzamin na wózki widłowe – sprawy formalne, czyli na jakiej podstawie jest przeprowadzany?

Na początek omówmy sprawy prawne. Egzaminy UDT na wózki widłowe odbywają się na podstawie Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Na mocy tych przepisów w Polsce tylko Urząd Dozoru Technicznego, Transportowy Dozór Techniczny oraz Wojskowy Dozór Techniczny mogą powołać komisję egzaminacyjną celem przeprowadzenia weryfikacji.

Mowa tutaj o egzaminach w zakresie obsługi:

  • wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem,
  • wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem,
  • wózków jedzeniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem,
  • wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem.

Przebieg egzaminu UDT na wózki widłowe – krok po kroku

Sam egzamin przeprowadza dwóch inspektorów dozoru technicznego. Składa się on z dwóch części teoretycznej i praktycznej. 

Jak wygląda egzamin na wózki widłowe? Część teoretyczna

Teoria to test jednokrotnego wyboru składającym z 15 pytań, w czym 5 to diagramy (czyli graficzne przedstawienie zależności między wysokością podnoszenia, odległością środka ciężkości i masą ładunku). Aby zaliczyć pozytywnie teorie, należy w 30 minut udzielić 11 prawidłowych odpowiedzi. Wynik komisja podaje bezpośrednio po egzaminie i osoby, które zaliczyły pozytywnie test, mogą przystąpić do części praktycznej.

Jak wygląda egzamin UDT na wózki widłowe? Część praktyczna

Praktyka dzieli się na dwie części i odbywa się zgodnie z wytycznymi dostępnymi na stronie UDT. Pierwsza z nich polega na omówieniu jednego z zagadnień dotyczących obsługi codziennej wózka i kontroli stanu technicznego. Co ważne – odpowiedź musi być wyczerpująca temat.

Następnie egzaminowany ma przewieść paletę po wyznaczonym torze. Jeżeli wszystko odbędzie się bez błędów i komplikacji, egzamin jest zaliczany.

Ile zarabiał operator wózka widłowego w 2021 roku, a ile obecnie? Mając możliwość porównania zarobków w różnych latach, jesteś w stanie samodzielnie zdecydować czy warto w tym kierunku się kształcić.

Chcesz zdobyć cenione kwalifikacje?

Kurs na wózki widłowe to Twój klucz do sukcesu zawodowego!

Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie egzaminu na wózki widłowe?

Najczęściej popełniane błędy w trakcie testu to nie czytanie całego pytania i wszystkich czterech możliwych odpowiedzi. Pytania są często podobnie brzmiące i jeden wyraz potrafi zmienić jego sens. Dlatego należy dokładnie czytać pytania i odpowiedzi, bo łatwo w stresie się pomylić a możemy to zrobić tylko 4 razy.

Kolejnym błędem jest „błąd przeniesienia”, czyli na karcie z pytaniami wybieramy odpowiedź np. A  natomiast na karcie odpowiedzi, gdzie zaznaczamy znakiem X odpowiedź inną niż A. Wynika to z różnych powodów czasem roztargnienie, a czasem ktoś obok nas właśnie na głos powiedział swoją odpowiedź, a my odruchowo ją przepisaliśmy.

Jak uniknąć tych błędów prosto po wypełnieniu testu należy jeszcze raz przeczytać pytania i zaznaczone odpowiedzi upewniając się, że są one tym, które chcieliśmy zaznaczyć. Czasu powinno wystarczyć, aby spokojnie udzielić odpowiedzi i przeczytać je jeszcze raz.

W trakcie praktyki należy pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Po pierwsze wsiadając, należy pamiętać o trzech punktach podparcia, a wysiadając, musimy zrobić to tyłem również, mając trzy punkty podparcia.

Jadąc do tyłu, należy patrzeć w kierunku jazdy i wszystkie ruchy masztem wykonywać na zaciągniętym ręcznym.  I coś, co jest tak oczywiste, że często o tym kursanci zapominają, czyli zapięcie pasów, zanim ruszymy wózkiem.

Jeśli chcesz solidnie przygotować się do egzaminu, zapisz się koniecznie na szkolenie na wózki widłowe UDT w naszym Centrum Szkolenia Zawodowego w Krapkowicach. Organizujemy profesjonalne szkolenia UDT dla osób, które chcą rozpocząć pracę w nowym zawodzie. Jeśli nie wiesz, czy kurs jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zapraszamy!

Warto wiedzieć, że ten kurs to nie jedyna dostępna opcja, po której uczestnik zdobywa zaświadczenie kwalifikacyjne UDT. Dla wszystkich, którzy poszukują czegoś innego mamy do zaoferowania wiele ciekawych rozwiązań np. kurs na operatora układnic magazynowych i kurs na suwnice.

Jesteś zainteresowany szkoleniem na wózki widłowe? Zobacz!

KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OPOLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NYSA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE STRZELCE OPOLSKIE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RYBNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE RACIBÓRZ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OLESNO
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KRAPKOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KLUCZBORK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRUDNIK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE BRZEG
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NAMYSŁÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUCHOŁAZY
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁUBCZYCE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE ZDZIESZOWICE
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GŁOGÓWEK
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE DOBRODZIEŃ
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE PRASZKA
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE OTMUCHÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE NIEMODLIN
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GRODKÓW
KURS NA WÓZKI WIDŁOWE GORZÓW ŚLĄSKI

Podobne wpisy