Jak zostać monterem rusztowań w Holandii?

Montażysta rusztowań może pracować w Holandii na kilku stanowiskach, zaczynając od aspiranta, pomocnika montażysty rusztowań, następnie uzyskując tytuł Steigerbouwer A, a przy sporym zaangażowaniu zajmując pozycję pierwszego montera. Jednak tak jak to najczęściej bywa, aby zostać monterem i nie narzekać na brak pracy trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Monter rusztowań w Holandii musi mieć odpowiednie kwalifikacje

Holendrzy restrykcyjnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa. Dlatego każdy montażysta rusztowań musi przed rozpoczęciem pracy zdobyć certyfikat VCA – jest to certyfikat bezpieczeństwa, a najprościej mówiąc odpowiednik szkolenia BHP, które przeprowadzane jest w Polsce zawsze tuż po nawiązaniu współpracy. Kolejną kwestią jest oczywiście posiadanie odpowiednich kwalifikacji, w końcu ciężko byłoby wykonywać dany zawód, nie będąc do niego odpowiednio przygotowanym. Na szczęście i na to jest proste rozwiązanie – szkolenie Steigerbouwer, które w ofercie Centrum Szkolenia Zawodowego dostępne jest na dwóch różnych poziomach – podstawowy i zaawansowany. Dzięki temu nie tylko początkujący montażyści mogą stawiać pierwsze kroki w branży, ale także Ci doświadczeni, którym zależy, aby dalej się rozwijać.

O czym musi pamiętać każdy monter rusztowań w Holandii?

Nieco przewrotnie można powiedzieć, że „jeżeli nie widniejesz w holenderskim rejestrze, to nie istniejesz”. Wkraczając na tamtejszy rynek pracy, przyszły montażysta rusztowań musi poddać się obowiązkowej rejestracji, której dokonuje się na stronie www.svwoh.nl. Nieunikniona jest konieczność uiszczenia opłaty rejestracyjnej (ok. 109 €), jednak warto pamiętać, że jest to opłacalna inwestycja. Mniej przyjemną kwestią natomiast jednocześnie niezwykle ważną jest przystąpienie do egzaminu, w formie testu. W tym przypadku nie ma miejsca na jakiekolwiek niedociągnięcia bądź przeoczenia – trzeba odpowiedzieć poprawnie na wszystkie pytania. Na szczęście ilość prób jest nieograniczona, zatem jeżeli nie uda Ci się za pierwszym razem, zawsze możesz spróbować raz jeszcze.

Pozytywnie zdane egzaminy na montera rusztowań w Holandii – co dalej?

Pozytywny wynik testu daje tytuł aspiranta i jest ważny przez rok. W tym czasie, aby ubiegać się o uzyskanie kolejnego, wyższego szczebla, czyli tytułu montażysty rusztowań jest się zobligowanym do podniesienia swoich kwalifikacji do poziomu Steigerbouwer A – co jest równoznaczne z przystąpieniem do egzaminu zgodnie z holenderskimi kryteriami. Jeżeli kolejny egzamin przechodzi po naszej myśli, to nadawane są uprawnienia na okres 5 lat. To jest bardzo ważna informacja, o której nie należy zapominać, ponieważ przed upływem wspomnianego okresu czasu, aby móc dalej wykonywać dany zawód należy je po prostu odnowić. Przeoczenie terminu, wskazanego na certyfikacie, skutkuje koniecznością powtórzenia całej procedury zdobycia kwalifikacji. Dlatego warto mieć taką informację z tyłu głowy.

Może się jednak okazać, że w toku nabywania doświadczeń monter podejmie decyzję o podwyższeniu swoich kwalifikacji do poziomu pierwszego montera – Steigerbouwer B (dawniej Advanced). Wówczas przystąpi on do kolejnego egzaminu – z jaką różnicą? Adekwatnie do podniesienia kwalifikacji, monter będzie musiał zmierzyć się z budową bardziej skomplikowanych konstrukcji, przy których konieczne będzie zastosowanie większej liczby rozwiązań oraz zajęcie się koordynacją pracy wraz z zaopatrzeniem materiałów. Również w tym przypadku nic nie trwa wiecznie i należy pamiętać, że ważność uprawnień kończy się po upływie 5 lat i wymaga odnowienia.

Wiedzieć, jak zostać danym specjalistą to jedno, ale przed zapisaniem się na kurs warto poświęcić krótką chwilę, aby zdobyć informacje o tym, na czym polega rola pomocnika montera rusztowań w Holandii – w końcu od czegoś trzeba zacząć.

Chciałbyś spróbować swoich sił jako montażysta rusztowań w Holandii? Koniecznie zapisz się na szkolenie przygotowujące, które dostępne jest w ofercie Centrum Szkolenia Zawodowego. Weź sprawy w swoje ręce już dziś i zdobądź fach w ręku.

Podobne wpisy