czy naklejka udt jest obowiazkowa

Naklejka UDT to oznaczenie, które zostaje naklejone w widocznym miejscu na urządzeniu, które podlega Dozorowi Technicznemu zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu Dz.U. 2012 poz.1468. Może ją otrzymać Pojazd UDT jedynie po pozytywnym przejściu badania technicznego okresowego lub doraźnego kontrolnego. Czy jest obowiązkowa? Jak powinna wyglądać? Dowiedz się z więcej poniższego wpisu.

Czym są urządzenia UDT?

Maszyny UDT to urządzenia, które podlegają dozorowi technicznemu i zawarte zostały w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. To w tym akcie wykonawczym do ustawy należy szukać szczegółowych informacji o maszynach podlegających UDT. W skrócie możemy wyróżnić dwa rodzaje urządzeń, czyli Urządzenia Transportu Bliskiego (UTB) oraz Urządzenia Ciśnieniowe.

UTB są to urządzenia transportu bliskiego służące do transportowania materiałów, tworzyw, produktów oraz wielu innych elementów na niewielkich odcinkach wewnątrz firmy. Sprawdzają się znakomicie zarówno w małych zakładach, jak i na ogromnych magazynach i halach produkcyjnych. Aby prowadzić tego typu urządzenia, pracownik musi przejść specjalne szkolenia UDT i zdać wymagane egzaminy. Urządzenia ciśnieniowe to natomiast różnego rodzaju zbiorniki, kotły czy rurociągi, w których znajdują się ciecze lub gazy pod ciśnieniem różnym od atmosferycznego.

Jak wygląda naklejka UDT?

Poniżej widać dwa rodzaje naklejek: sześciokątna określona jako stara, została zastąpiona w 2014 roku, jednak jeszcze przez jakiś czas można było je spotkać na urządzeniach. Było to spowodowane tym, że inspektorzy wydawali je do wyczerpania zapasów. Obecnie spotkamy już tylko nowy wzór przedstawiony na obrazku poniżej po prawej stronie.

naklejka UDT

Co oznacza naklejka UDT?

Jaką funkcję właściwie spełnia naklejka UDT? Nalepka jest jedynie informacją do kiedy ważna jest ostatnia decyzja o dopuszczeniu do eksploatacji oraz data następnego badania technicznego. Jedynym dokumentem, który zezwala na eksploatacje urządzeń podległych dozorowi technicznemu, jest pozytywna decyzja administracyjna.

W przypadku negatywnej opinii Urzędu dozoru technicznego o eksploatacji urządzenia powinna zostać umieszczona na nim naklejka koloru czerwonego z informacją o zakazie użytkowania. Jeżeli przepisy dozorowe nie będą przestrzegane, ustawodawca przewidział kary w postaci:

  • grzywny – za utrudnianie czynności dozorowych oraz niezgłoszenie wypadku z udziałem urządzenia lub jego poważnej awarii,
  • grzywny lub pozbawienia wolności – za używanie urządzenia bez decyzji zezwalającej na jego eksploatację lub pomimo decyzji o jej wstrzymaniu, kara może zostać nałożona również za samodzielne modernizacje i modyfikację bez nadzoru Urzędu Technicznego.

Podsumowując: naklejki UDT nie mają żadnej mocy prawnej, a co za tym idzie, naklejanie ich na urządzeniu nie jest obowiązkowe. Jej brak nie świadczy o niedopuszczeniu danej maszyny do eksploatacji.

Skoro mowa o UDT – to warto w tej kwestii wspomnieć także o nieco innym obszarze. Na rynku pracy często słyszy się o uprawnieniach UDT dlatego, jeśli i Tobie zależy, aby wzbogacić swoje CV o wartościowe punkty, powinieneś rozważyć zapisanie się na szkolenia UDT –  dowiedz się do kiedy są ważne stare uprawnienia na wózki widłowe, abyś nie został pozbawiony możliwości wykonywania pracy!

5/5